Mieszkania 2-pokojowe w Szczecinie do wynajmu stanowią większość ofert na rynku, gdyż jest to najpopularniejszy wariant. Poszukując takiego lokalu, trzeba patrzeć na rodzaj budownictwa i metraż, gdyż to ważne czynniki w kontekście ceny, do której trzeba doliczyć koszty eksploatacyjne. Oczywiście bardzo ważna jest sama lokalizacja. Takie propozycje można odnaleźć w Centrum, ale i przylegających do niego osiedlach. Ciekawe mogą być też oferty z nieco dalszych rejonów, lecz dobrze skomunikowanych.

Spis treści
Na jakie aspekty zwrócić uwagę poszukując takiego lokalu?
Położenie i powierzchnia mieszkalna
Stan lokum
Jaki jest określony koszt?
Ważne jest spisanie umowy
Czy warto wybrać takie lokum w Centrum?

Na co zwrócić uwagę, poszukując mieszkania 2-pokojowego w Szczecinie na wynajem?

W kontekście mieszkania 2-pokojowego w Szczecinie na wynajem oczywiście bardzo ważna będzie lokalizacja, ale i metraż, gdyż jest to główny wyznacznik tego, ile będzie trzeba płacić za lokal. Istotny jest też stan mieszkania, wynikający w dużej mierze z wyglądu całego budynku i tego, kiedy on powstał. Te wszystkie czynniki wpływają na finalną cenę. Do tej trzeba również doliczyć wszelkie opłaty związane z czynszem i rachunkami, gdyż dopiero wtedy określa się całościowy koszt wynajmu. Ten rynek jest specyficzny i funkcjonuje w nim dość rozwinięta szara strefa, natomiast spisanie umowy powinno być podstawą i trzeba zadbać o jej odpowiedni kształt.

Lokalizacja i metraż

Przy wynajmie lokalizacja jest nie mniej ważna, a być może nawet jeszcze ważniejsza niż przy transakcjach sprzedaży. Choć zauważalny jest pewien trend względem przeprowadzek bliżej obrzeży, to dotyczy on jednak kupowania dużych mieszkań czy domów, a decydują się na to osoby, które założyły już rodzinę lub planują posiadanie dzieci. Pod względem wynajmu klientami są raczej osoby młode, które jeszcze się kształcą lub rozwijają karierę. Zwykle tacy ludzie mogą nie zarabiać jeszcze tyle, żeby zdecydować się na zakup czy otrzymać kredyt, więc ograniczają się do wynajmu. Oprócz tego takie osoby nie są jeszcze do końca pewne przyszłości, więc w takiej sytuacji unikają wiążących zobowiązań i dużych inwestycji w nieruchomości. W kontekście samej lokalizacji preferowane są natomiast zdecydowanie rejony bliżej centralnych obszarów miasta lub ewentualnie pobliskie i dobrze skomunikowane osiedla. Bardzo istotny jest oczywiście metraż, gdyż to on w głównej mierze decyduje o późniejszych kosztach. W przypadku opcji 2-pokojowych najpopularniejsze są lokale w granicach 40-50 m2.

Podpisanie umowy wynajmu
fot. pixabay.com

Stan mieszkania i ewentualne udogodnienia

O ile w segmencie sprzedażowym pojawiają się oferty lokali do remontu, to przy wynajmie, mieszkanie musi być oczywiście gotowe do wprowadzenia się. Nie oznacza to jednak, że nie będą widoczne różnice w standardzie. Wynika to w dużej mierze z typu budownictwa. Lokum w nowo wybudowanym budynku jest z reguły o wiele atrakcyjniejsze niż takie w bloku z płyty czy w starszej kamienicy, chyba, że doszło tam do remontów i odnowienia takich miejsc. W przypadku ogłoszeń o wynajmie można zauważyć propozycje lokali umeblowanych lub nieumeblowanych. Częściej spotykane są te pierwsze, natomiast opcja bez mebli też może być korzystna, jeżeli ktoś przeprowadza się posiadając już własne wyposażenie. Cena wynajmu będzie wtedy oczywiście odpowiednio niższa. Dodatkowym aspektem, na który można zwrócić uwagę są ewentualne udogodnienia, a więc przede wszystkim balkon, ale i przykładowo potencjalny dostęp do komórki czy garażu.

Cena i dodatkowe opłaty

Rzecz jasna kryterium cenowe jest pewną podstawą. Myśląc o wynajmie zawsze warto oszacować budżet i trzymać się go przy przeglądaniu ofert. Przy zapoznawaniu się z propozycjami trzeba pamiętać, że najczęściej na początku podawana jest cena nieuwzględniająca dodatkowych opłat. Zwykle w treści samego ogłoszenia można doczytać o stawkach z tytułu czynszu czy innych opłat, między innymi związanych z rachunkami. Zwykle jest to suma w granicach kilkuset złotych, którą trzeba jednak doliczyć do tej bazowej i dopiero wtedy widoczny jest pełny, miesięczny koszt wynajmu. Pamiętaj również, że przy zawieraniu umowy wpłaca się kaucję, zwykle w wysokości jednej, miesięcznej stawki.

Podstawą spisanie umowy

Przy transakcjach sprzedaży wszystko odbywa się zawsze w formie pisemnej i z notariuszem, natomiast na rynku wynajmu sytuacja jest bardziej problematyczna. Niestety powszechne jest funkcjonowanie szarej strefy, gdyż część właścicieli nie chce płacić podatku i dogaduje się z klientami prywatnie, bez umowy. Częstą praktyką jest zawieranie umowy, ale ustnej. To też nie jest jednak najlepszy pomysł, ponieważ choć ustalenia są ważne, to w razie jakichkolwiek kwestii spornych, pojawiają się ogromne problemy dowodowe. Umowę najmu zawsze najlepiej utrzymać zatem w formie pisemnej. Jest to pewne zabezpieczenie i gwarancja braku nieporozumień w przyszłości, oczywiście pod warunkiem, iż znajdą się w takim dokumencie wszelkie potrzebne elementy. Poza danymi obu stron należy tam umieścić wysokość czynszu (i wszystkich opłat), kwotę kaucji i to jakie są warunki jej zwrotu, terminy płatności, czas trwania umowy i określenie okresu oraz zasad jej wypowiedzenia. Dobrą praktyką jest zawarcie opisu udostępnianego wyposażenia (bardzo często w formie protokołu, będącego dodatkiem do umowy) oraz praw i obowiązków obu stron (np. kto ponosi koszty finansowe usterek czy remontów).

Czy warto postawić na mieszkania 2-pokojowe w Centrum w Szczecinie do wynajmu?

W bazie WGN widać dość dużą liczbę ofert w kontekście mieszkań 2-pokojowych w Centrum w Szczecinie do wynajmu. Wiele propozycji dotyczy także sąsiednich osiedli, wciąż ulokowanych w podobnym rejonie. Jest to nieprzypadkowe, gdyż osoby wynajmujące lokal, to zwykle ludzie młodzi, którzy wolą się jednak znajdować blisko centr biznesowych czy w obszarze tętniącym życiem. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne opcje w tym zakresie. Takie lokale można też znaleźć choćby na Gumieńcach czy Pogodnie.

Sporo ofert w tym rejonie

W Centrum można znaleźć stosunkowo dużo ofert, z czego wiele z nich jest naprawdę korzystna pod względem cenowym. Pojawiają się jednak i większe lokale o podwyższonym standardzie, za które trzeba zapłacić odpowiednio więcej. Bardzo dużo takich apartamentów znajdziesz również na sąsiednim Starym Mieście. Ogółem znaczącą liczbę podobnych lokali mieszkalnych do tych w Centrum, można odnaleźć na sąsiednich osiedlach, wciąż w obrębie dzielnicy Śródmieście. W kontekście atrakcyjności zamieszkania w Centrum panują różne opinie. Na pewno jak na centralne rejony miasta przystało, panuje tam większy zgiełk. Obszary te niekoniecznie cieszą się zatem popularnością w kontekście kupna nieruchomości, natomiast dla wynajmujących może to być dobry wybór. Oznacza to bliskość punktów usługowych i rozrywkowych oraz licznych biur, a same ceny można uznać przy tym za dość korzystne.

Jakie są alternatywy?

Atrakcyjny pułap cenowy i nieco zbliżoną charakterystykę do Centrum, oferuje położone bardziej na północ Niebuszewo. Lokale do wynajęcia pojawiają się także na Gumieńcach i Pogodnie, a więc osiedlach nieco oddalonych i spokojniejszych, ale naprawdę polecanych, jako ciekawe rejony Szczecina pod względem jakości życia. Są też one dość dobrze połączone komunikacyjnie z centrum, więc nie będzie to stanowiło problemu. Trzeba się przy tym liczyć, iż koszty wynajmu będą tam nieco wyższe. Widoczne jest natomiast to, że takich ofert raczej nie należy upatrywać na Prawobrzeżu czy peryferyjnych osiedlach. Te rejony będą bardziej problematyczne względem dojazdu i jest to w zasadzie decydujący czynnik, zniechęcający spore grono osób poszukujących mieszkań. O ile obszary te rozwijają się i pomału budzi się tam rynek sprzedażowy, to w kwestii wynajmu są to jednak mniej atrakcyjne kierunki. W kategorii wynajmu, lokale 2-pokojowe należą do najczęściej poszukiwanych w Szczecinie. Takie propozycje można znaleźć w różnych częściach miasta, choć raczej tych centralnych lub gwarantujących szybki dojazd w te rejony. Jeżeli poszukujesz takich ofert, to zapoznaj się z ogłoszeniami z bazy WGN!