Obostrzenia związane z covid-19 znacząco wpłynęły na rynek nieruchomości w Szczecinie, w tym mieszkań na wynajem. Brak studentów, turystów a także zamknięcie w domu i wprowadzenie pracy zdalnej spowodowało zmniejszony o 43% popyt na mieszkania na wynajem.
Spis treści:
Wpływ obostrzeń na najmy
Przewidywania WGN
Trudne sytuacje z najemcami
Mniejszy czynsz
Koniec wynajmu
Jakie środki ostrożności?
Z WGN bezpiecznie
Pandemia a sytuacja na rynku mieszkań na wynajem w Szczecinie?
Jak wynika z analiz WGN popyt na mieszkania na wynajem jest niższy niż w porównaniu do ubiegłego roku. Szacuje się, że spadek osiągnął poziom nawet 43%. Na czoło zainteresowań klientów wysunęły się działki i domy, zwłaszcza na peryferiach miasta. Co ciekawe, przy jednoczesnym spadku zainteresowań wynajmami, nie odnotowuje się spadku cen mieszkań na wynajem.
Jak w wielu miastach, również i Szczecina objął odpływ najemców spowodowany pandemią. Pracownicy będący w delegacji czy napływowi biznesmeni zmienili model pracy na zdalną. Również studenci po początkowym okresie braku reakcji, po wprowadzeniu studiów w trybie zdalnym zdecydowali w większej części o wyjeździe do rodzinnego miasta. Również ci, którzy podczas studiów pracowali, nie mając możliwości zarobku, woleli ciąć koszty poprzez rezygnację z wynajętych mieszkań.
Wprowadzenie obostrzeń w turystyce całkowicie zamroziło przyjazdy turystów. Odbiło się to również na osobach żyjących z inwestycji pod najem krótkoterminowy.
Prognozy WGN dla rynku mieszkań na wynajem w Szczecinie
Analitycy WGN oraz portal hmgt.pl wskazują wyraźnie na powstanie kilku trendów, które będą miały istotne znaczenie dla kształtowania się sytuacji na rynku mieszkań na wynajem w Szczecinie:
Brak najemców i duża ilość oferowanych mieszkań na wynajem powodują wzmożoną podać nieruchomości inwestycyjnych. Najemcy będą się wręcz bili o każdego potencjalnego najemcę. Nic dziwnego, dla wielu to dodatkowe źródło utrzymania. Często też najmami opłaca się raty kredytowe, a te nie zostały zamrożone na czas pandemii.
W przypadku najmu krótkoterminowego ważne jest odmrożenie turystyki i zgoda na przemieszczanie się oraz korzystanie z bazy noclegowej. Równie istotny jest powrót do pracy stacjonarnej lub przynajmniej hybrydowej.
Na plus można zauważyć, że wieli właścicieli w okresie obostrzeń podjęło się generalnych remontów swoich nieruchomości lub odświeżenia mieszkań na wynajem, co znacznie podniosło ich standard. Pytaniem jest, czy będzie się to równało podniesieniu opłat za wynajem? Analitycy WGN sądzą, że nie jest to raczej możliwe. W dobie walki o najemcę, podnoszenie stawek będzie wpływało negatywnie na zainteresowanie ofertą. Na korzyść działa raczej dodatkowe wyposażenie w sprzęt AGD czy umeblowanie.
Jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami na rynku mieszkań na wynajem w Szczecinie - propozycje i rekomendacje analityków WGN.
Mieszkania na wynajem w Szczecinie - jak przetrwać trudny okres pandemii? Przed najemcą oferującym swoją nieruchomość pod wynajem sto szereg wyzwań. Przyjrzyjmy się, jakie pułapki na niego czekają?
Najemca nie płaci czynszu
W związku z utratą pracy lub zmniejszeniem miesięcznych wynagrodzeń, najemca nie jest w stanie płacić czynszu. Może to być również tylko wymówka podyktowana obecną sytuacją na rynku.
Kiedy najemca się z tobą skontaktuje z informacją o braku możliwości uregulowania opłaty za wynajem, musisz dobrze sprawdzić jego sytuację. Czy problemy, na które się powołuje są prawdziwą przyczyną, czy tez próbuje cię „naciągnąć”.
Jeżeli masz pewność, że najemca naprawdę potrzebuje tej obniżki możesz rozważyć kilka opcji:
- propozycja odpracowania części opłaty za czynsz (np. odmalowanie mieszkanie);
- odroczenie płatności o ustalony % i spłata w późniejszym terminie
- skorzystanie z kaucji w ramach dopłaty do obniżki (w określonym terminie można ustalić, że najemca musi ta kaucję „oddać”)
Możesz również zgodzić się na obniżkę czynszu na ustalony termin, bez konieczności późniejszych dopłat. Wielu wynajmujących wybiera tą opcję. Jest to najczęściej decyzja w przypadku najemcy długoterminowego, sprawdzonego i godnego zaufania.
Możesz również zaproponować najemcy skorzystanie z dopłat rządowych lub funduszy pomocowych.
Możesz oczywiście nie zgodzić się na obniżkę ale pamiętaj, że może to wiązać się z wypowiedzeniem umowy. A znalezienie obecnie nowego najemcy może być trudne.
Najemca nie chce dalej wynajmować mieszkania
Jeżeli twój najemca jest studentem lub pracownikiem delegacyjnym, możesz się spodziewać prośby o rozwiązanie umowy.
W takim przypadku nie warto upierać się przy okresie wypowiedzenia. Co prawda, będzie to dla ciebie strata, tym bardziej, że znalezienie nowego najemcy jest problematyczne. Dlatego rekomendujemy rozstania za porozumieniem stron, z ewentualnym wykorzystaniem kaucji.
Jeżeli zdecydowałeś się na rozstanie z najemcą lub to on poprosił o możliwość rezygnacji, stajesz przed trudnym pytaniem – czy znalezienie nowego najemcy jest realne?
Odpowiedź jest jedna – jeżeli nie masz innego wyjścia, szukaj. Warto wiedzieć, że zmienił się jednakże sposób prezentowania nieruchomości. W dobie obostrzeń i epidemiologicznego zagrożenia, należy ograniczać do minimum kontakty z innymi osobami.
Warto więc poszukiwania najemcy swojego mieszkania na wynajem w Szczecinie przenieść do online. Doskonale sprawdzą się w tej sytuacji spacery wirtualne czy choćby filmy na YT. Popularność zaczynają zyskiwać prezentacje na żywo. Dzięki platformom typu ZOOM czy TEAMS można przeprowadzić nawet swoisty casting.
Samo zawarcie umowy czy przekazanie kluczy może się również odbyć zdalnie.
Warto też, zwłaszcza, w przypadku, gdy w mieszkaniu nadal przebywa dotychczasowy najemca, skorzystać z usług pośrednika w obrocie nieruchomościami. Specjalne procedury wdrożone w Grupie WGN pozwalają na w pełni bezpieczne prezentowanie nieruchomości oraz przeprowadzanie transakcji.
Na co zwrócić uwagę wynajmując mieszkanie w Szczecinie?
Wprowadzone środki bezpieczeństwa dotyczą również mieszkań na wynajem w Szczecinie.
Przeważnie najemcy sami utrzymują porządek w wynajmowanych lokalach mieszkalnych, jednakże w przypadku mieszkań wynajmowanych na krótki okres lub jako nocleg turystyczny to na wynajmującym spoczywa obowiązek zadbania o czystość. A także wprowadzenie zalecanych zabezpieczeń.
Przede wszystkim należy wyłączyć z użytku wszystkie części wspólne, z których nie ma potrzeby korzystania np. kuchnia. We wspólnej lodowce należy do każdego najemcy / pokoju przydzielić osobną półkę czy pojemnik.
Konieczne jest zaopatrzenie zarówno części wspólnych, jak i poszczególnych pomieszczeń, w środki dezynfekujące, rękawiczki oraz maseczki.
Bezpieczne wynajęcie mieszkań w Szczecinie przez pośrednika.
Jeżeli zależy ci na znalezieniu zainteresowanych mieszkaniem na wynajem w Szczecinie skontaktuj się z jednym z biur nieruchomości w Szczecinie. Pracujący tam doradcy są nie tylko profesjonalistami ale przede wszystkim doskonale przygotowani do pracy w warunkach pandemii